VEKOP-2.1.1-15-2016-00036 VERSENYKÉPES KÖZÉP-MAGYARORSZÁG OPERATÍV PROGRAM „POLIURETÁN TERMÉKEKNÉL ALKALMAZHATÓ ÉGÉSGÁTLÁSI TECHNOLÓGIA FEJLESZTÉSE”
A projekt elszámolható összköltsége 119.369.106 Ft
amelyből a vissza nem térítendő támogatás összege 47.747.643 Ft
A támogatás intenzitása a projekt elszámolható összköltségének 40%-a.
A projekt kezdete: 2016.04.04.
A projekt befejezése: 2018.03.29.
A PROJEKT CÉLJA
A projekt célkitűzése a PEMÜ Műanyagipari Zrt. termékkínálatának bővítése egy új, poliuretán termékeknél alkalmazható, saját fejlesztésű égésgátlási technológia létrehozásával.
A projekt magában foglalja a megvalósításához szükséges receptúra kifejlesztését és a gyártási technológia, ismertető leírását. A projekt célkitűzése a környezetkárosító halogén vegyületek kiszorítása a műanyagiparból, illetve helyettesítése új, lehetőleg környezetbarát égésgátló anyagok felhasználásával, melyek kis tömegszázalékban is hatékonyak. A megfelelő égésgátló adalékok kiválasztásával a különböző műanyag típusok esetén, az éghetőség jelentősen csökkenthető.
A PROJEKT ÚJSZERŰSÉGE
A projekt újszerűségét jelenti, hogy a viszkoelasztikus habrendszer égésgátlása minimális adalékanyag felhasználással megoldásra került oly módon, hogy közben a termék nem szenved jelentős mechanikai tulajdonságromlást és megfelel a minőségügyi és biztonsági előírásoknak. A projekt során olyan adalékanyag receptúra került felállításra, melynek reakciókomponensei jól összeférhetőek, tehát a komponensek közötti adhézió mértéke kielégítő, nincsenek elkülöníthető fázisok a termékben, az adalékanyag nem migrál ki a felületre és elbír a rendszer akár 5 m/m% töltőanyagot is.
A projekt során létrehozásra került olyan gazdaságos égésgátlási technológia, amely általános feldolgozású gépeken feldolgozható, és folyamatos gyártásban megvalósítható.
Megvalósult a nagyüzemi gyártás oly módon, hogy a már elterjedt és működő univerzális poliuretán hab feldolgozó gépek átalakítás nélkül, vagy minimális átalakítással képesek legyenek az égésgátolt habrendszerek feldolgozására, mert így kielégíthető lesz a megrendelők szélesebb körű igénye és a gépkihasználási mutatók növelése. Ez a beruházási igények csökkentését jelenti ebben a tárgykörben. A kiválasztott habrendszeren szerzett tapasztalatok átültetése is megvalósítható más gyártók más típusú habrendszerére is.
Megvalósult a projekt keretében szerzett tapasztalatok széles körű elterjesztése, beleértve a hasonló problémákkal küszködő KKV-kat.
A PROJEKT TÉMÁJÁT JELENTŐ, AHHOZ KAPCSOLÓDÓ MŰSZAKI-TECHNIKAI SZINT ÁLLÁSA
Jelenleg is vannak égésgátló adalékok kereskedelmi forgalomban, de a nem halogéntartalmú égésgátlók nagy térfogatszázalékban (sokszor 40-50 m/m%) eredményesek. Ez pedig a poliuretánok előnyös tulajdonságait (könnyűség, rugalmasság, szigetelő képesség, stb.) durván csökkenti.
A MEGVALÓSÍTÁS FŐBB MÉRFÖLDKÖVEI
A projekt egy mérföldkő alatt megvalósult. Egy a poliuretán habrendszerek kiválasztott típusának, tömeggyártásban is alkalmazható égésgátlási technológiájának kidolgozása és ennek különböző gyártási méretekben való bizonyítása.
A projekt befejezésekor egy gyártástechnológia dokumentáció valamint egy vizsgálati módszer került leírásra, mely alapján a poliuretán rendszer rögzített receptúrájával a tömeggyártás és a késztermék vizsgálat elvégezhető. A kidolgozott receptúra szabadalmi bejelentése megtörtént.